Üye Girişi

E-posta:@igdas.istanbul
Parola:

Üyelik Formu

Adı:
Soyadı:
*E-posta:@igdas.istanbul
Telefon No:
Şifre :
Şifre (tekrar):

Hakkımızda

Günümüzde dünyanın en temiz şehirlerinden biri olarak gösterilen İstanbul, 1990’lı yılların başında nefessiz kalmıştı. Şehirde alarm veriliyor, gazeteler promosyon olarak gaz maskeleri dağıtıyor, televizyonlarda haber bültenlerinin ardından hava durumuyla birlikte “Zehir Raporları” yayımlanıyordu.

1992 yılında böyle bir ortamda* İstanbul doğalgazla tanıştı ve İGDAŞ ile nefes almaya başladı. Şehri abluka altına alan kirli ve kasvetli hava, böylelikle gün geçtikçe yerini tertemiz ve masmavi bir gökyüzüne bıraktı.

İlki 2011 yılında Dünya Çevre Günü’ne ve İstanbul’un değişen havasına dikkat çekmek için düzenlenen İGDAŞ Ulusal En “Havalı” Kareler Fotoğraf Yarışması, artık her yıl gelişen ve dünyanın en temiz** metropollerinden biri haline şehrin yeni yüzünü, farklı temalar ışığında farklı bakış açılarından göstermeyi amaçlıyor. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) desteğiyle düzenlenen yarışmadaki çalışmalar, farklı disiplinlerden gelen uzman jüri üyeleri tarafından değerlendiriliyor. Dereceye giren 42 eser, sergi alanında ziyaretçilerle buluşuyor.

   İstanbul'un kıyılarında hayat bir başka güzel…

İstanbul'un kıyılarına birer inci gibi dizilmiş eşsiz güzellikleri gözler önüne sermek için, İGDAŞ 5. Ulusal En "Havalı" Kareler 2015 Fotoğraf Yarışması'nın bu yılki temasını "Kıyı Kıyı İstanbul" olarak belirledik.

Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan, birçok medeniyetin oluşturduğu yaşayan bir mozaik olan İstanbul, kıyılarında iki kıtanın kültürel zenginliklerinden ve doğal güzelliklerinden bir seçki sunuyor.

Şehrin kıyı şeridi Ahmet Afif Paşa, Mabeyinci Faik Bey, Esma Sultan gibi zarif yalıları, Boğaz’ı selamlayan Anadolu ve Rumeli Hisarları, gece bir renk cümbüşüne dönüşen kafe ve restoranları ile göz kamaştırıyor. Tarihte bir yolculuğa çıkmak isteyenlere kucak açan Adalar ve Beykoz gibi semtleri, denizin nimetlerini yaz kış demeden paylaşan balıkçıları, sahilde spor yapan her yaştan insanı ve keşfedilmeyi bekleyen doğal güzellikleri ile İstanbul kıyıları, dört mevsim ve günün her saati farklı bir hikâye anlatıyor.

İGDAŞ 5. Ulusal En "Havalı" Kareler 2015 Fotoğraf Yarışması'na siz de fotoğraflarınızı gönderin, İstanbul'un kıyılarında birlikte bir yolculuğa çıkalım…

Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre 1 m³ havada bulunması gereken
maksimum kükürtdioksit (SO2) sınır değeri 125 mikrogram/m³’tür.
*219 mikrogram/m³= 1992 yılında İstanbul’da ölçülen kükürtdioksit (SO2) değeri.
**3 mikrogram/m³= 2014 yılında İstanbul’da ölçülen kükürtdioksit (SO2) değeri.