Üye Girişi

E-posta:@igdas.istanbul
Parola:

Üyelik Formu

Adı:
Soyadı:
*E-posta:@igdas.istanbul
Telefon No:
Şifre :
Şifre (tekrar):

Hakkımızda

İstanbul, bugün dünyanın en temiz havaya sahip şehirleri arasında gösteriliyor. Ancak bu durum geçmişte hep böyle değildi. 1990’lı yılların başında adeta nefessiz kalan İstanbul için tehlike çanları çalıyordu. Gazeteler promosyon gaz maskeleri dağıtıyor, televizyonlarda hava durumuyla birlikte “Zehir Raporları” yayımlanıyordu.

Hal böyleyken 1992’de* İstanbul doğalgazla tanıştı ve İGDAŞ’la rahat bir soluk almaya başladı. Kirli ve kasvetli hava, zaman içinde yerini tertemiz, masmavi bir gökyüzüne bıraktı.

Dünya Çevre Günü’ne ve İstanbul’un değişen havasına dikkat çekmek için ilki 2011’de düzenlenen İGDAŞ Ulusal En “Havalı” Kareler Fotoğraf Yarışması, dünyanın en temiz** metropollerinden biri haline gelen İstanbul’un yeni yüzünü farklı temalar ışığında, farklı bakış açılarından göstermeyi amaçlıyor. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) desteğiyle düzenlenen yarışmadaki çalışmalar, farklı disiplinlerden gelen uzman jüri üyeleri tarafından değerlendiriliyor. Dereceye giren 42 eser, sergi alanında ziyaretçilerle buluşuyor.

   Seyrine doyum olmaz güzel İstanbul'un...

Kafamızı kaldırıp bakmaktan kendimizi alamadığımız, hayatımızda her daim özel bir yere sahip olan İstanbul’un balkon ve pencerelerinden ilham alarak, İGDAŞ 6. Ulusal En "Havalı" Kareler Fotoğraf Yarışması'nın bu yılki temasını “İstanbul’un Balkon Sefası, Pencere Sevdası” olarak belirledik.

Balkonlar ve pencereler sokaklara açılan, dışarının canlılığını hayatımıza taşıyan, en aydınlık, en özgür elemanlarıdır evlerin. Kimi zaman rengarenk çiçeklerle süslediğimiz, çoğu zaman dışarıda olup biteni gözlediğimiz balkonlar ve pencereler, dış dünyayla iletişim kurduğumuz çok özel mekanlardır bir anlamda.

Geleni geçeni seyrederken, gelip geçenin de bakmaya kıyamadığı Heybeli, Kumbaracı ve Balat gibi daha nice semtlerimizin balkon ve pencerelerinde çekirdek çitlemenin, önlerinde dizili çiçeklerin mis kokuları arasında tavşankanı bir çay içmenin tadına doyum olmaz. Bazen de dar sokakların iki yanındaki sarmaşıklarla süslenmiş, erguvan ağaçlarıyla renklenmiş balkonlar ve pencereler arasında komşuların sohbetleri yankılanır kulaklarımızda.

İGDAŞ 6. Ulusal En "Havalı" Kareler 2019 Fotoğraf Yarışması'na siz de fotoğraflarınızı gönderin, İstanbul'un balkon ve pencerelerini birlikte keşfedelim.

Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre 1 m³ havada bulunması gereken
maksimum kükürtdioksit (SO2) sınır değeri 125 mikrogram/m³’tür.
*219 mikrogram/m³= 1992 yılında İstanbul’da ölçülen kükürtdioksit (SO2) değeri.
**5 mikrogram/m³= 2018 yılında İstanbul’da ölçülen kükürtdioksit (SO2) değeri.